Komora hiperbaryczna to specjalnie przygotowanie pomieszczenie, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie terapii hiperbarycznej. Hiperbaria tlenowa to zabieg, podczas którego pacjent oddycha czystym tlenem, który jest podawany w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dzięki temu jest bardzo łatwo przyswajalny do wszystkich komórek organizmu.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy terapia hiperbaryczna może zaszkodzić, głównie ze względu na fakt, że tlen jest podawany pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Tlenoterapia hiperbaryczna to bezpieczny zabieg pod warunkiem, że nie mamy przeciwwskazań, a jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy z niego skorzystać, należy skonsultować się z lekarzem lub z osobą prowadzącą, który wykona dokładny wywiad i na tej podstawie zaleci nam odpowiednią liczbę zabiegów oraz dawki tlenu, jakie powinniśmy przyjmować.
Na czym polega zabieg terapii hiperbarycznej?
Jak wygląda zabieg? Seans w komorze hiperbarycznej trwa od 50 do 80 min w zależności od indywidualnych potrzeb. Pacjent wchodzi do komory w wygodnym ubraniu i zostawia na zewnątrz całą biżuterię. Do komory nie wolno również wnosić żadnych ostrych przedmiotów. Ciśnienie w komorze hiperbarycznej podnoszone jest stopniowo, aż do uzyskania tzw. ciśnienia roboczego. Następnie przez resztę zabiegu pozostaje na stałym poziomie. Dzięki temu tlen przenika do komórek, naczyń krwionośnych oraz krąży w płynie mózgowo rdzeniowym.
Tlen pobudza komórki i działa leczniczo na wiele schorzeń. W trakcie przebywania w komorze hiperbarycznej pacjent może się czuć jak podczas startu i lądowania samolotu. Mogą pojawić się delikatne zawroty głowy czy zatykanie uszu ale to wszystko jest jak najbardziej naturalne i nieszkodliwe.
Komora hiperbaryczna i jej rodzaje
Wyróżniamy różne rodzaje komór hiperbarycznych. Komora hiperbaryczna jednomiejscowa to komora, do której pacjenci wchodzą pojedynczo, zabieg odbywa się w pozycji siedzącej lub w pozycji leżącej. Komora hiperbaryczna wielomiejscowa to miejsce do tlenoterapii dla kilku osób jednocześnie. Pacjenci znajdują się w pozycji siedzącej. Komory jednomiejscowe i komory wielomiejscowe służą do zabiegów stacjonarnych. Trzecim rodzajem tlenoterapii są worki Gamowa. Do terapii hiperbarycznej służy przenośny nadmuchiwany worek, dzięki któremu terapia może być wykonywana mobilnie – na przykład, kiedy mamy do czynienia z chorobą wysokościową w górach.
Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej można odpoczywać i zrelaksować się, zabieg jest bardzo przyjemny i sprawia, że od razu czujemy się lepiej. Czas zabiegu i stężenie tlenu powinno być ściśle zalecone przez specjalistę indywidualnie do potrzeb każdego organizmu. Kiedy zbyt długo przebywamy w komorze, mogą pojawić się bóle głowy i zmęczenie. Aby terapia hiperbaryczna była skuteczna, zaleca się regularnie powtarzać sesje. Koszt pojedynczej sesji w łagodnej kapsule w naszym gabinecie – HealthyRoom to 130 zł. Co więcej, każdemu przysługuje pierwszy zabieg próbny za 80 zł!
Na jakie schorzenia działa komora hiperbaryczna?
Wysokie ciśnienie tlenu w terapii hiperbarii tlenowej wspiera leczenie wielu chorób i urazów takich jak:
- zatrucie tlenkiem węgla – po zatrucia tlenkiem węgla uzupełniamy ilość tlenu w organizmie i wypieramy szkodliwy czad
- choroby układu krążenia
- zator gazowy powstały w trakcie operacji
- choroby o podłożu neurologicznym takie jak Parkinson, Alzheimer, autyzm
- poważne oparzenia II i III stopnia
- choroba dekompresyjna
- uszkodzenia popromienne, a także odleżyny i owrzodzenia
- choroby przewlekłe jak anemia, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie
- martwicze zakażenie tkanek miękkich i niedokrwienie tkanek miękkich
- stany po udarze mózgu
Poza tym tlenoterapia hiperbaryczna ma bardzo dobre efekty w leczeniu trudno gojących się ran ze względu na przyspieszenie procesu regeneracji tkanek.
Komora hiperbaryczna spowalnia proces starzenia tkanek, dlatego jest też stosowana jako zabieg z zakresu nieinwazyjnej medycyny estetycznej. Ze względu na to, że po terapii mamy zauważalny przypływ energii może być też z powodzeniem stosowana w przypadku depresji, stanów lękowych i innych zaburzeń nerwowych, czy też przy przewlekłym zmęczeniu. Jak wyraźnie widać, zakres schorzeń i chorób, na jakie pomaga komora hiperbaryczna, jest ogromny.
Kto nie powinien korzystać z terapii w komorze hiperbarycznej?
Ze względu na wysokość ciśnienia w trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej z tlenoterapii nie powinny korzystać osoby świeżo po zabiegach w okolicach klatki piersiowej oraz w obrębie układu oddechowego, a także osoby mające rozrusznik serca. Z komory hiperbarycznej powinny zrezygnować również osoby cierpiące na zapalenie nerwu wzrokowego, niektóre choroby płuc, odma płuc, infekcje wirusowe, nowotwory w czasie leczenia chemioterapią, a także kobiety w ciąży.
Czy są skutki uboczne stosowania komory hiperbarycznej?
Możliwe skutki uboczne tlenoterapii to zatrucie tlenem, które objawia się poprzez obrzęk śluzówki nosa, ból krtani, kaszel, problemy z oddychaniem. Jednak aby temu zapobiec, w gabinecie Healthy Room tlen podawany jest z cyklicznymi, pięciominutowymi przerwami. Zdarza się, że osoby po tlenoterapii zgłaszają ból głowy, bóle brzucha, ból zębów, uraz ciśnieniowy zatok i uraz ciśnieniowy ucha, czy czasową krótkowzroczność. Takie skutki uboczne przebywania w komorze hiperbarycznej mogą występować u osób, które np. zmagają się z infekcją górnych dróg oddechowych. Jednak regularne zabiegi i indywidualny dobór czasu trwania i stężenia tlenu zapewnia znaczną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych dolegliwości.