ul. Kościuszki 54, lokal 1 | Olsztyn

Odpowiednie ciśnienie oraz stężenie tlenu są nam potrzebne, by żyć. Okazuje się jednak, że manipulowanie poziomem tych dwóch elementów w zamkniętej przestrzeni, może także leczyć, przyczyniać się do przyspieszenia regeneracji i zagwarantować spowolnienie procesu starzenia. Mowa o terapii tlenowej, którą przeprowadza się w komorze hiperbarycznej lub normobarycznej. Choć oba urządzenia wykorzystują dobroczynne działanie zwiększonego stężenia tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia, znacznie się od siebie różnią.

Komora hiperbaryczna — co to jest?

Komory hiperbaryczne to hermetycznie zamykane przestrzenie różnej wielkości i wykonane z różnego tworzywa, które pozwalają na przeprowadzenie zabiegów hiperbarii tlenowej.

komora hiperbaryczna widok z zewnątrz

Zabieg ten (powszechnie znany również pod nazwą tlenoterapia hiperbaryczna) polega na podaniu pacjentowi znajdującemu się w komorze czystego tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Czas zabiegu wynosi od około 1 godziny do 2 godzin.

Czemu ma to służyć i jakie są wskazania do sesji terapeutycznych 100% tlenem?

Korzyści z zabiegów w komorze hiperbarycznej

Głębokie dotlenienie organizmu w warunkach, jakie panują w komorze hiperbarycznej, pomaga w ponad stu medycznych schorzeniach.

Ze względu na poprawienie efektywności dostarczania składników odżywczych do wszystkich komórek ciała (nawet w przypadku nieprawidłowego krążenia pacjenta), wzrost poziomu fibroblastów oraz właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i zapobiegające procesom starzenia, hiperbaria niesie korzyści dla każdego, kto: 

Pomimo wielu zastosowań, hiperbaria tlenowa ma także kilka przeciwwskazań.

Przeciwwskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej

Korzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej jest wykluczone lub niezalecane m.in. w przypadku:

Zbyt długi czas ekspozycji na warunki komory hiperbarycznej może zwiększać ryzyko:

Czym jest komora normobaryczna?

Normobaria to również terapia tlenowa przeprowadzana w komorze. Jednak wraz z wysokim ciśnieniem, użytkownik poddawany jest działaniu nie czystego tlenu, a mieszanki tego pierwiastka z:

Korzyści płynące z normobarii

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Wydział Lekarski toruńskiego uniwersytetu, tlenoterapia normobaryczna wiąże się z takimi samymi korzyściami, jakie niesie za sobą korzystanie z komory hiperbarycznej.

pacjentka w komorze normobarycznej

Komora normobaryczna wspomaga zatem regenerację organizmu, dotlenia wszystkie tkanki w ciele człowieka i wpływa na wyższy (nawet siedmiokrotnie) poziom namnażania się komórek macierzystych.

Różnice między komorą normobaryczną a komorą hiperbaryczną

Główne różnice pomiędzy dwoma rodzajami opisanych komór można zawrzeć w czterech punktach.

  1. Skład wdychanego powietrza

W komorze normobarycznej stosuje się zwiększone stężenie tlenu, dwutlenku węgla i wodoru, w hiperbarycznej — pacjent oddycha 100% tlenem.

  1. Wnętrze komór

Hiperbaryczna komora to z reguły mała przestrzeń, w której mieści się jedynie pacjent (czasami również personel) i osprzęt zabiegowy. Z kolei w komorze normobarycznej znajduje się najczęściej wiele miejsca i więcej niż jedna osoba. U każdego, kto ceni sobie prywatność i tlenoterapię traktuje jako czas na pobycie z samym sobą — hiperbaria jest częściej wybieranym zabiegiem.

  1. Czas jednej sesji zabiegowej

Przebywanie w komorze normobarycznej nie niesie za sobą żadnych ograniczeń czasowych, zaś w przypadku hiperbarii pojedyncza sesja nie powinna trwać dłużej niż 2 godziny, a przerwy między zabiegami muszą wynosić minimum dobę. Komora hiperbaryczna ze względu na zintensyfikowane względem normobarii działanie, zwykle pozwala osiągnąć pożądane efekty w krótszym czasie.

  1. Historia

Tlenoterapia hiperbaryczna jest zabiegiem stosowanym od setek lat. Leczenie tlenowo-ciśnieniowe w formie, w jakiej znamy je obecnie, funkcjonuje od początku XX wieku, co oznacza, że zostało wielopoziomowo i wieloaspektowo sprawdzone i przebadane. Normobaria jest młodszą siostrą hiperbarii. Współczesna komora do jej przeprowadzania została opatentowana w 2013 roku.

Komora normobaryczna i hiperbaryczna — krótkie podsumowanie

Komora hiperbaryczna służy do podania czystego tlenu w warunkach podniesionego ciśnienia, natomiast normobaria wykorzystuje tlen, dwutlenek węgla i wodór.

Hiperbaria jest wykorzystywana w medycynie znacznie dłużej niż komory normobaryczne, dzięki czemu jej działanie jest już dokładnie sprawdzone i przebadane.

4.4/5 - (14 głosów)