ul. Kościuszki 54, lokal 1 | Olsztyn

Wygląda futurystycznie i wykorzystuje specjalnie odfiltrowane powietrze do procesu regeneracji ludzkiego organizmu. Brzmi skomplikowanie, a mowa o powszechnym urządzeniu wykorzystywanym do leczenia różnych schorzeń i poprawy ogólnej kondycji człowieka — komorze hiperbarycznej.

Choć zabiegi w komorze hiperbarycznej nie są niczym nowym i można nawet uzyskać na nie refundację NFZ, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia i sposobu działania. Warto to zmienić bowiem benefity wynikające z używania komór hiperbarycznych potrafią być ogromne, a ich nieoceniona pomoc w procesach rehabilitacji powinna być powszechna.

Co to jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest całkowicie szczelną, zamkniętą przestrzenią, której konstrukcja i technologia pozwala na podanie użytkownikowi czystego tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia.

Taki zabieg nazywany jest terapią hiperbaryczną, a inne określenia to: tlenoterapia hiperbaryczna lub hiperbaria tlenowa. Wykorzystuje się ją w leczeniu wielu schorzeń oraz w procesie wspomagającym gojenie ran. Podczas terapii z użyciem komory hiperbarycznej podnosi się saturacja krwi, co skutkuje niemal natychmiastową poprawą zdrowia.

Sposób działania i rodzaje komory hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna działa w dość nieskomplikowany sposób. Ciśnienie wewnątrz komory jest podnoszone przy pomocy wdmuchiwanego sprzężonego powietrza, a po osiągnięciu pożądanej wartości atmosfer, osoba znajdująca się w środku, oddycha czystym tlenem podawanym przez specjalny koncentrator, który pobiera powietrze z otoczenia i filtruje z niego tlen.

wnętrze komory hiperbarycznej
Wnętrze komory hiperbarycznej

Komory do tlenoterapii mogą być:

Komory dzielimy również ze względu na kształt, na:

Rodzaje komór hiperbarycznych w zależności od ilości miejsc:

Wartości ciśnienia atmosferycznego podczas terapii tlenowej

Ciśnienie w komorze po zastosowaniu sprzężonego powietrza może być trzykrotnie wyższe od wartości na zewnątrz. W komorach, w zależności od schorzeń pacjentów używa się ciśnień między 1,4 ATA do 2,5 ATA. Tego typu ciśnienie zmniejsza fizjologiczne bariery tlenu, co umożliwia jego zwiększone przenikanie do komórek ciała człowieka.

Jakie stężenie tlenu występuje w komorze hiperbarycznej?

Podczas terapii hiperbarycznej użytkownik komory oddycha czystym, 100% tlenem. Tlen przenika do wszystkich tkanek ciała w efektywniejszy sposób dzięki obecności wysokiego ciśnienia i jest dostarczany do komory przez urządzenie zwane koncentratorem. Najczęściej wymaga użycia maski tlenowej lub wąsów tlenowych.

Jak komora hiperbaryczna działa na człowieka? Zalety terapii hiperbarycznej

Podanie czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem podnosi wysycenie krwi człowieka tym pierwiastkiem, co korzystnie wpływa na organizm.

Zwiększona saturacja występuje ponadto również w limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Oznacza to, że na lepsze dotlenienie mogą liczyć także nieukrwione miejsca w ciele człowieka, co daje im szansę na szybsze wyleczenie lub regenerację.

Mężczyzna leżący w komorze hiperbarycznej
Terapia w komorze hiperbarycznej

Oprócz tego terapia hiperbaryczna hamuje procesy starzenia i znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz zabiegach medycyny estetycznej ze względu na ogólną poprawę poziomu odżywienia wszystkich komórek i ogólną poprawę wydolności organizmu.

Jak przebiegają zabiegi w komorze hiperbarycznej?

Pojedynczy zabieg tlenoterapii trwa około godziny, od 45 do 90 minut i przebiega trójfazowo.

  1. Pierwsza faza to kompresja, czyli proces zwiększenia ciśnienia do pożądanej wartości poprzez wprowadzenie do komory odpowiedniej ilości sprzężonego powietrza.
  2. Druga faza jest najdłuższa i polega na oddychaniu przez pacjenta czystym tlenem.
  3. Trzecia faza to dekompresja, czyli zmniejszenie ciśnienia w taki sposób, aby wyrównało się z tym, które występuje na zewnątrz komory.

Zabieg jest bezbolesny i prosty, jednak należy konsultować go ze specjalistą, ponieważ na liście przeciwwskazań znajduje się sporo dolegliwości i stanów. Między innymi:

A kiedy zatem warto skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej?

Terapia hiperbaryczna — wskazania

Hiperbaria tlenowa czy też tlenoterapia odbywana w komorze hiperbarycznej wspomaga regenerację organizmu i pomaga w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości, których przykłady zostały wyszczególnione poniżej.

Jak widać zastosowanie komory i tlenoterapii jest bardzo szerokie.

Krótkie podsumowanie informacji o komorze hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna to urządzenie, gdzie wraz z wysokim ciśnieniem znajduje się maksymalne stężenie tlenu. Przebywanie w takich warunkach poprawia wydolność organizmu, wspomaga leczenie chorób i urazów oraz różnego rodzaju rehabilitacje.

Warto korzystać z dobrodziejstw tlenoterapii, jednak zawsze należy konsultować ją ze specjalistą.

5/5 - (3 głosów)