ul. Kościuszki 54, lokal 1 | Olsztyn

Regularne przeprowadzanie terapii w komorze hiperbarycznej niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Tlenoterapia rozpoczyna procesy naprawcze, poprawia wydolność organizmu i hamuje starzenie komórek. Dodatkowo przyspiesza regenerację organizmu po różnego rodzaju kontuzjach i chorobach.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest bardzo szczelnie zamkniętym urządzeniem, które dostarcza pacjentowi czysty tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia. Służy do przyspieszania procesów takich jak gojenie ran i wspomaga odżywienie komórek organizmu. Tlen jest bodźcem do rozpoczęcia procesów naprawczych, nawet dla nieukrwionych miejsc w organizmie. Terapia niesie za sobą wzmożoną regenerację komórek, tym samym przyspieszając rehabilitację i odnowę biologiczną.

Jak wygląda sesja w komorze hiperbarycznej?

Podczas terapii hiperbarycznej pacjent otrzymuje tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia. Komora jest szczelnie zamknięta, dlatego otrzymuje on maksymalną dawkę tlenu w optymalnych warunkach wysokiego ciśnienia. Takie rozwiązanie pozwala przyspieszyć procesy regeneracji, co jest szczególnie ważne podczas rekonwalescencji lub gojenia się urazów.

Jakie jest znaczenie terapii hiperbarycznej dla wydolności organizmu?

Dla wydolności organizmu szczególne znaczenie ma właśnie odpowiednie dotlenienie mózgu oraz komórek. Podczas jednej sesji dotlenione zostaje całe ciało, a tlen dociera nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Poprawia to ogólne odżywienie, a tlen pobudza komórki do regeneracji. Wysokie stężenie tlenu podawane w warunkach podwyższonego ciśnienia niesie za sobą wiele pozytywnych skutków zdrowotnych.

Jakie skutki przynosi tlenoterapia hiperbaryczna pacjentom po COVID-19?

Terapia hiperbaryczna pozwala skutecznie pozbyć się wirusów i bakterii, które namnażają się w organizmie. Poprawia pracę układu oddechowego, co w widoczny sposób przekłada się na wydolność oraz lepszą odporność. Wspomaga przy tym wiele innych układów, np. krwionośny czy sercowo-naczyniowy. Dzięki zwiększonej regeneracji komórek ciała, komora hiperbaryczna sprawdza się u osób powracających do formy po przebyciu COVID-19.

Dlaczego warto korzystać z terapii hiperbarycznej?

W Polsce terapia hiperbaryczna dopiero zyskuje na popularności. Wspomaga ona regenerację po wszelkiego rodzaju urazach neurologicznych oraz innych problemach zdrowotnych. Dodatkowo przyspiesza gojenie po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach, infekcjach na tle grzybiczym oraz bakteryjnym. Tlen leczy również stany zapalne i działa przeciwbólowo.

Wspomagana jest również rekonwalescencja w rehabilitacji kardiologicznej oraz przy leczeniu urazów na tle neurologicznym. W terapii hiperbarycznej leczone są również schorzenia o podłożu fizycznym. Zabieg poprawia ogólne samopoczucie, a dodatkowo ma ogromne znaczenie w zabiegach medycyny estetycznej.

Zalety terapii w komorze hiperbarycznej

*poprawia wydolność organizmu

*opóźnia procesy starzenia

*pomaga przy zatruciach tlenkiem węgla

*wpływa na regenerację komórek macierzystych

*wspiera walkę z chorobami o podłożu neurologicznym, co jest szczególnie ważne przy takich schorzeniach jak choroby Alzheimera czy ADHD

*wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, jak np. rozedma płuc

*niweluje bóle w okolicach klatki piersiowej

*wpływa na trudno gojące się rany i przyspiesza procesy naprawcze

*hiperbaria tlenowa leczy urazy mięśniowo-szkieletowe

*wspomaga leczenie chorób autoimmunologicznych (np. Hashimoto, Stwardnienie Rozsiane czy Cukrzyca)

*wspomaga prace naczyń krwionośnych

Jakie są wskazania do terapii w komorze hiperbarycznej?

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu w komorze hiperbarycznej jest zła kondycja zdrowotna pacjenta. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, pod jakim aplikowany jest tlen, dotlenione są wszystkie komórki. Jest to ogromny atut, ponieważ bardzo często to właśnie brak tlenu jest przyczyną problemów z rekonwalescencją i utrudnia powrót do zdrowia. Musimy pamiętać, że pomaga on transportować składniki odżywcze w całym organizmie, dlatego jego rola jest tak istotna.

Bardzo często do komory hiperbarycznej kieruje się osoby, które doznały urazów o podłożu neurologicznym. Zabiegi w komorze hiperbarycznej wykonuje się też u pacjentów, którzy doznali urazów w mięśniach szkieletowych lub tkance kostnej. Jet to bardzo popularne leczenie wśród sportowców, którzy są narażeni na kontuzje oraz przeciążenia w okolicach stawów.

Komora hiperbaryczna to również przepis na pozbycie się problemów kardiologicznych. Wiele chorób serca zostaje wyleczonych lub złagodzone są ich objawy. Wszystko to dzięki wysokiemu ciśnieniu, które pozwala maksymalnie dotlenić organizm i wprowadzić składnik tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny.

Czy terapia hiperbaryczna wymaga skierowania?

Terapię hiperbaryczną uznaje się za jeden z najskuteczniejszych sposobów transportowania tlenu do komórek. Pozytywny wpływ terapii na organizm można zbadać, wykonując rezonans magnetyczny. Do rozpoczęcia zabiegów nie potrzeba specjalnego skierowania, ponieważ hiperbaria jest bezpieczna dla pacjentów. Dodatkowym atutem jest to, że jest ona całkowicie bezbolesna i nie powoduje dyskomfortu. Dla lepszego efektu powinno się wykonać pełną serię zabiegów.

5/5 - (22 głosów)