ul. Kościuszki 54, lokal 1 | Olsztyn

Tlen jest niezbędny do życia. Powietrze, którym oddychamy, zawiera około 21% objętości tlenu i ta wartość jest wystarczająca, aby organizm ludzki prawidłowo funkcjonował. Niestety, biorąc pod uwagę obecne czasy i wszystkie czynniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie tj. stres, zanieczyszczone środowisko czy przetworzone i modyfikowane jedzenie, to może się okazać, że nasz organizm potrzebuje dużo więcej tlenu, niż by to mogło się wydawać. Dlatego też, aby zachować w pełni zdrowie, wzmocnić organizm bądź wesprzeć się w walce z chorobą może być potrzebny dodatkowy tlen dostarczany do płuc. Terapia tlenowa może być pomocna nie tylko u osób z problemami oddechowymi, ale i z wieloma innymi schorzeniami, począwszy od chorób cywilizacyjnych (nadciśnienie czy otyłość) po nowotwory i choroby autoimmunologiczne. Jest też naturalnym sposobem walki ze starzeniem się organizmu. Zatem, co warto wiedzieć o terapii tlenem? Na czym polega najskuteczniejsze forma tlenoterapii — tlenoterapia hiperbaryczna? Przeczytaj!

Na czym polega terapia tlenowa i jakie są jej rodzaje?

Tlenoterapia to w największym skrócie leczenie tlenem. Polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu, które wdychane jest przez pacjenta. W ten sposób tlen dociera do większej liczby pęcherzyków płucnych, czego efektem jest utrzymanie prawidłowego poziomu saturacji krwi.

Stosuje się różne rodzaje tlenoterapii.

Pierwsza z nich to tlenoterapia bierna. W tym przypadku pacjent sam wdycha powietrze wzbogacone tlenem przez różnego rodzaju maski czy wąsy tlenowe. Pozostaje świadomy, a terapia może zostać w każdym momencie przerwana. Na zasadzie tlenoterapii biernej działają np. koncentratory tlenu, z których można korzystać w warunkach domowych.

na czym polega terapia tlenowa i hiperbaria

Druga metoda to tlenoterapia czynna, którą stosuje się w ciężkich przypadkach zagrażających życiu pacjenta, szczególnie gdy jest on nieprzytomny lub ma problem z samodzielnym oddychaniem. Tlenoterapię czynną umożliwia respirator, czyli urządzenie medyczne nazywane potocznie sztucznym płucem. Za jego pomocą mechanicznie wtłacza się mieszaninę gazów do dróg oddechowych.

Kto potrzebuje powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu?

Tlenoterapię stosuje się głównie na oddziałach internistycznych oraz intensywnej opieki medycznej. Potrzeba suplementacji tlenem wynika z niewydolności oddechowej i potrzeby radzenia sobie z jednym lub więcej z następujących schorzeń układu oddechowego takich jak:

Objawy, które świadczą o niskim poziomie tlenu w organizmie, obejmują zazwyczaj: duszność, świszczący oddech lub kaszel, pocenie się, bóle głowy, zmęczenie, przyspieszone tętno, dyszenie, drażliwość, dezorientację, obrzęk kostek oraz sinienie lub przebarwienia skóry.

Czy stężenie tlenu w terapii tlenowej jest takie samo dla wszystkich?

Stężenie tlenu dostosowywane jest do konkretnej osoby zależnie od powodu, dla jakiego terapia powinna być zastosowana. Inne stężenie będzie niezbędne przy przewlekłej niewydolności oddechowej, mukowiscydozie, czy POChP, a inne przy zatruciu tlenkiem węgla. Podaż tlenu może być dostosowywana na bieżąco, jednak po każdej zmianie należy monitorować saturację. Koncentratory tlenu do użytku domowego z reguły oferują stężenie tlenu w granicach 50-90%.

Alternatywą dla tradycyjnej terapii tlenowej jest tlenoterapia hiperbaryczna

Inną metodą wykorzystania w medycynie tlenu jest tlenoterapia hiperbaryczna. W tym przypadku terapia tlenem zazwyczaj nie stanowi doraźnej interwencji medycznej, ale może wspomagać pacjenta w powrocie do pełni zdrowia lub być metodą odnowy i regeneracji organizmu.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnej komorze, w której oddycha czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Oczywiście cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a nawet bardzo przyjemny i komfortowy. Polega na wdychaniu leczniczego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Tlenoterapia hiperbaryczna to najbardziej efektywna metoda dostarczania tlenu do komórek ciała, co z kolei umożliwiająca bezbolesne i bardzo skuteczne leczenie wielu schorzeń. Efektywność komory hiperbarycznej zawdzięczana jest przede wszystkim podwyższonemu ciśnieniu, dzięki któremu, wdychany tlen ma tzw. zdolność przenikania, czyli dociera do nawet najtrudniejszych miejsc i najbardziej niedostępnych zakamarków naszego ciała. Oczywiście efektywność podnosi również bardzo duży przepływ tlenu — co najmniej 95% czystego tlenu we wdychanym powietrzu.

Zalety tlenoterapii hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna cieszy się rosnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, na jakie efekty można liczyć, poddając się jej. Podstawowym efektem terapii jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie, a uzdrawianie wielu obszarów ciała nie jest możliwe bez właściwego poziomu tlenu w tkankach.

Jakie jeszcze zalety daje tlenoterapia hiperbaryczna?

pacjentka w komorze hiperbarycznej

Oprócz wymienionych zalet należy wspomnieć także o chętnym stosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej wśród sportowców. Odpowiednie dotlenienie, jak i również regeneracja po treningu jest dla nich szczególnie ważna. Z pomocą przychodzi właśnie komora hiperbaryczna, która nazywana jest naturalnym dopingiem.

Czy do sesji w komorze hiperbarycznej trzeba się specjalnie przygotować?

Terapia hiperbaryczna jest bezpieczna, bezbolesna i nie wymaga specjalnego skierowania od lekarza. Zabieg przeprowadza się w pozycji siedzącej bądź leżącej. Pacjent powinien być ubrany w przewiewną, wykonaną z naturalnych materiałów odzież. Należy zdjąć z siebie biżuterię oraz zmyć ewentualny makijaż. Poza tym seans łagodnej hiperterapii tlenowej nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań.

4.8/5 - (6 głosów)