Stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w komorach z podwyższonym ciśnieniem niesie duże korzyści dla zdrowia człowieka. Może być z powodzeniem stosowana w leczeniu pacjentów przechodzących COVID, jak i po przebytej chorobie, która pozostawia po sobie wiele skutków ubocznych. Rekonwalescencja po przebytym koronawirusie, dzięki terapii tlenowej przebiega szybciej i warto ją stosować, aby wspomagać osłabiony organizm człowieka. Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna? Pacjentom podawany jest czysty tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia, dzięki temu tlen zyskuje zdolność przenikania przez tkanki i docierania do ognisk niedokrwiennych, a także rośnie jego stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym, limfie i osoczu. Najważniejsze w całym procesie jest to, aby poziom utlenienia krwi powrócił do prawidłowego stanu w celu dobrego funkcjonowania narządów w organizmie. Wszelkie choroby układu krążeniowo-oddechowego w tym COVID-19 zaburzają ten stan i terapia tlenowa jest jak najbardziej wskazana, aby nie wystąpiło przewlekłe niedotlenienie krwi.
Syndrom post-COVID – objawy po przebyciu choroby
Do głównych skutków oddziaływania wirusa należy niedotlenienie komórek organizmu, czyli obniżona saturacja krwi. Pacjenci po przebyciu COVID-19 są osłabieni. Obniżona saturacja powoduje przeciążenie organów, przez co pojawiają się bóle mięśni, bóle stawów, brzucha, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją oraz zasypianiem, czy też osłabienie mięśni. Jednym z poważniejszych powikłań po COVID-19 jest zapalenie płuc, które wydłuża czas rekonwalescencji i może wystąpić po nim ostra niewydolność oddechowa, a także włóknienie płuc. Jeśli objawy choroby takie jak kaszel, duszność w klatce piersiowej, czy stany lękowe utrzymują się od 4 do 12 tygodni lub dłużej mówimy o syndromie post-COVID-19.
W cięższych przypadkach występuje migotanie przedsionków serca, polineuropatia oraz zatory w naczyniach krwionośnych. Zbyt niski poziom tlenu prowadzi do powstania takiego objawu jak mgła mózgowa, czyli dolegliwości na tle neurologicznym takie jak problemy z pamięcią dezorientacja, problemy z komunikacją. Za pomocą komór hiperbarycznych można skutecznie walczyć z wieloma objawami, a badania przeprowadzone na dużej grupie pacjentów jednoznacznie pokazują, że zwiększone ciśnienie, pod jakim podawany jest tlen, zwiększa wysycenie komórek tlenem i poprawia ogólny stan zdrowia.
Skuteczność leczenia tlenem po przebyciu COVID-19
Tlenoterapia hiperbaryczna pozwala przywrócić prawidłowy stan dotlenienia komórkowego i odpowiednią saturację krwi. Zmniejsza objawy duszności oraz bóle w klatce piersiowej, a sesje w komorze hiperbarycznej działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Obciążone organy zaczynają sprawniej funkcjonować, co znacząco zmniejsza ryzyko zgonu, zwłaszcza wśród osób starszych i z towarzyszącymi chorobami układu sercowo naczyniowego. Podawanie tlenu w trakcie zakażenia chorobą covid również sprawia, że może ona przebiegać łagodnie. Stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej po COVID-19 zwiększa odporność, poprawia ogólny stan psychofizyczny i pozwala wrócić do aktywności zawodowej, obowiązków rodzicielskich, a także niweluje spadek energii.
Jak stosować tlenoterapię hiperbaryczną w leczeniu koronawirusa?
Wyniki badań pokazują, że najlepiej korzystać z terapii tlenowej składającej się z co najmniej 10 sesji po 1-2 godziny, które są przeprowadzane najlepiej codziennie lub co drugi dzień i dotleniają organizm. Bardzo ważna jest tutaj regularność, aby stopniowo zwiększać poziom krwi w komórkach i narządach. Przed skorzystaniem z tlenoterapii warto wspomóc się konsultacją lekarską. Przed zabiegiem oceniany jest ogólny stan zdrowia pacjenta i na podstawie przeprowadzonego wywiadu określa się liczbę zabiegów, która będzie dla nas optymalna, a także czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do tego typu terapii. Zapalenie płuc, które jest groźną konsekwencją koronawirusa, jest wskazaniem do przeprowadzania terapii tlenem już na etapie choroby, a nie tylko w celu walki z jej skutkami.
Jeśli wysycenie hemoglobiny tlenem ma wartości niższe niż 92-96% zdecydowanie warto podjąć się kompleksowej rehabilitacji po COVID-19. Zawiera ona nie tylko tlenoterapię hiperbaryczną, ale także fizykoterapię, terapię psychologiczną, czy terapię logopedyczną. Aby złagodzenie objawów nastąpiło szybciej, trzeba zadbać także o to, aby aktywność ruchowa w różnej formie była przeprowadzana regularnie. Może być to samodzielnie lub pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ruch dotlenia komórki organizmu i już nawet codzienny, spokojny spacer w połączeniu z sesjami w komorze tlenowej pozwala skuteczniej walczyć ze stanami, jakie niesie ze sobą zakażenie koronawirusem.
Tlenoterapia jest nieocenioną metodą nie tylko w przypadku zmagania się ze skutkami ubocznymi COVID-19, ale również w przypadku innych chorób takich jak urazy kończyn, migreny, miażdżyca, nadciśnienie, anemie, depresje, czy owrzodzenia. Dodatkowo terapia stymuluje wzrost i podział komórek macierzystych, co ma ogromne znaczenie w procesach gojenia.